About us

our message

Mesajımız

Hizmetlerinizi müşterilerinizi memnun eden en yüksek kalitede sunmanıza yardımcı oluyoruz.

Our vision

Vizyonumuz

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki en iyi iş hizmeti sağlayıcısı olmak.

Hizmetlerimiz

Bulut Çağrı Merkezi

sistem çağrı merkezlerine etkileşime kolay giriş ve esneklik sağlar, yüksek düzeyde güvenlik olmasına ragmen onunla uğraşmak sorumlu çalışanlar için pürüzsüz ve kolaydır ayrıca şirket çalışanlarının işlerini almalarını ve denetçilerin yönetmelerini de sağlar. tüm bu Hizmetler evde veya işte veya dünyanın herhangi bir yerinde yapılabilir ve yönetilebilir.

Canlı monitör ekranı:iletişimin doğrudan yönetimi ve kontrolü için (fop çağrı merkezi):

tamamlama ve arşivleme yoluyla değil, çağrı etkinleştirme sürecinde gerektiği şekilde canlı ve doğrudan çağrıları izlemek ve kontrol etmek için ideal bir sistemdir. aynı zamanda operatörün çalışmaya başladığı andan itibaren her türlü iletişimi takip etmesini ve çalışma saatlerinin başlamasını ve bitirilmesini ve çalışanlar için ayrılan zamanı kesin ve canlı bir şekilde uzaktan izlemesini sağlar.

Uzaktan Çağrı Merkezi Kontrolü:

Bu nokta hizmetin siniri ve tesisin ruhunu oluşturan ana direk ve müşterileriyle doğrudan temas eden ana arayüzüdür, Ekibin, tüm müşteri modelleri ile iletişimde en önemli iş planları ve başarı stratejileri konusunda eğitim almış seçkin bir profesyonel kadrodan oluştuğu yer Hedeflerine ve müşteri memnuniyetine ulaşmada tesisin gereksinimlerine ve vizyonuna ideal adaptasyonu sağlamak.

Uzaktan Çağrı Merkezi yönetimi:

çağrı merkezi yönetimiçağrı merkezinin teknik altyapısı, gelen, giden ve gelen tüm çağrıları doğru bir şekilde kaydettiği ve sınırsız sayıda gönderilmesi ile istenilen tarih ve saatte belirli bir çağrıya geri dönmesine izin verdiği için hepsine sahiptirgünlük, aylık .... v.b periyodik raporlar kuruluşun iş geliştirme ve hizmetlerini yükseltmek ve tam detaylı veriler ile tepe, zayıf ve mevsimsel zamanları doğru ve hızlı bir şekilde belirlemek / karar vermek için.

müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) bilet sistemi:

Resmi ve belgelenmiş aracınız, geniş bir müşteri verisi tabanını güvence altına almak ve tüm iletişimleri arşivlemek ve müşteri tarafından alınan sorular, şikayetler ve değerlendirmeler için en iyisidir. Tesisin ve doğasının gereksinimlerine, şubelerine ve hizmetlerine tam olarak uyum sağlamak için inşa edilmiş.

:Sosyal medya ve promosyon pazarlamasını yönetmek

Bu hizmet, en önemli elektronik pazarlama araçlarından biri olarak kabul edilir ve müşterilerin ellerine günlüklerine ve günlük yaşamlarının doğasına giriş yapmak için yararlı ve çekici olarak en yaygın ve kolay erişim olarak kabul edilirhedef müşteri ile hızlı ve başarılı bir etkileşim sağlayan ve bir bütün olarak toplumdaki günlük etkinlikler içinde şirket adının ve hizmetlerinin popülaritesini teşvik eden içerik.